شما اینجا هستید: خانه » اخبار مجلس » پیشنهاد وزارت کشاورزی برای افزایش ۱۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

پیشنهاد وزارت کشاورزی برای افزایش ۱۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم


 

نرخ خرید تضمینی گندم مدت هاست که به عنوان چالش بزرگ پیش روی کشاورزان و برنامه ریزان صنعت کشاورزی مطرح است . چالشی که یک طرف آن در دست شورای اقتصاد است و سوی دیگر آن در زمین وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی بخش کشاورزی است . اما هر چه باشد ، اعلام تصمیم قطعی دولت برای نرخ خرید تضمینی گندم ، به مشکل جدی گندم کاران برای کشت سال آینده شان بدل شده است . هر چند گهگاه قیمت های متفاوتی از گوشه و کنار درباره رقم خرید تضمینی به گوش می رسد اما همچنان چشم کشاورزان و رسانه ها به گفته های رسمی دولتی ها دوخته شده است.

چرا که اگر نرخ نتواند سطح مطلوبیتی برای تولیدکننده ایجاد کند، و راهکارهای جایگزین بازار کشاورزی ، همچون ورود و فروش گندم در بورس کالا (هرقدر هم این روش موجب شفافیت قیمت ها شود و دست واسطه ها از این میان کوتاه شود) نیز نمی تواند به آسانی به وظیفه خود عمل کند و بازار آشفته و پریشان خواهد شد و شاید هم عملا باید با مدیریت تولید در سطح خرد خداحافظی کرد.

حالا اما پس از گذشت 10 ماه از سال 1396 پاسخ این سوال چه خواهد بود؟ نرخ خرید تضمینی گندم برای سال 97 چه خواهد بود؟!

در پاسخ این سوال ، حجتی وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره نرخ خرید تضمینی گندم در سال 97، گفت: نرخ خرید تضمینی گندم هنوز به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ نشده است.

به گفته حجتی ، وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد افزایش 9 تا 10 درصدی افزایش قیمت نرخ خرید تضمینی گندم را در سال 97 مطرح کرده است، اما باید مشاهده کرد که در شورای اقتصاد نهایتاً چه قیمتی تصویب می شود.

قالب وردپرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *